Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Хормонозаместителната терапия - рискове и ползи

Хормонозаместителната терапия - рискове и ползи

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k
Менопауза

Менопаузата, както и синдромният комплекс, който върви с нея, застига всяка жена рано или късно. За щастие и най-вече благодарение на съвременната медицина ефектите на постменопаузния период могат да бъдат подобрени чрез приема на правилните медикаменти.

Друго все по-често средство за поддържане на критическия период е хормонозаместителна терапия. Чрез нея се овладява хормоналният дисбаланс и се подобрява общото състояние.

Хормонозаместителна терапия замества хормоналното производство при женския пол, което след настъпване на климактериума е преустановено. Тя възстановява нивата на най-важните хормони в женското тяло - естроген и прогестерон.

От хормонозаместителната терапия има както много плюсове, така и много минуси. Сред плюсовете е фактът, че тя спомага овладяването на симптомите на менопауза. По този начин се укрепват тялото и психиката на жената и се подсигурява спокоен и уравновесен начин на живот. Доказано е още, че хормонозаместителната терапия предпазва от развитие на остеопороза или рак на дебелото черво.

Терапията с хормонално заместване обаче крие и немалки рискове. В определени случаи може да подпомогне развитието на рак на гърдата и неоплазми на матката и яйчниците. Поради влиянието, което оказва върху кръвосъсирващата функция на организма, има опасности още от клиничната манифестация на сърдечни и мозъчни съдови инциденти – сърдечни инфаркти и мозъчни инсулти.

Хормонозаместителна терапия

При някои жени се наблюдават още главоболие, проблемно храносмилане, поява на отоци, задържане на течности в тялото, метеоризъм и депресия. Те са следствие на използваните хормони в конкретната схема.

Поради всичко това специалистите съветват подобни препарати да се използват само в краткосрочен план. Най-добрите хормонозаместващи планове трябва да са краткосрочни и ефективни, а ползите трябва да са повече от вредите.

Ако е необходим прием в период от 10 години, трябва задължително да бъде обособен план за разнообразяване на лекарствената комбинация, както и период на почивка за организма.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest